اثر مرکب

دارن هاردی ناشر و دبیر مجله‌ی معروف موفقیت در آمریکا و خالق چندین جلد کتاب، نویسنده‌ی کتاب معروف « اثر مرکب (The compound Effect) در سال ۲۰۱۰ میلادی است. این اثر را اکبر عباسی و شاهین بیات ترجمه کرده‌اند، نسل نواندیش آن را منتشر کرده، بارها هم تجدید چاپ شده است، اما ترجمه‌های دیگری هم از این اثر در بازار موجود است.
دارن هاردی در این کتاب به ما می‌گوید که تأثیر تصمیم‌گیری‌های ساده‌ی روزمره تا چه حد در زندگی زیاد است. او از دو نوع اثرگذاری در زندگی یاد می‌کند، یکی اثر مرکّب که آن را با مثالِ خریدن سکه‌ی ۱ سنتی، در مقابلِ داشتن مقداری پول نقد بیان می‌کند. سکه‌ی ۱ سنتی به مرور ارزش بیشتری پیدا می‌کند، ولی پول نقد تغییری در ارزشش ایجاد نمی‌شود (و چه بسا در کشورهایی مثل ایران در اثر تورم از ارزشش کاسته می‌شود). نوع دیگر اثرگذاری کارهای کوچک ما، اثر موجی نام‌گذاری شده است. هر عملِ به ظاهر ساده و نه چندان دارای تأثیر، موج‌وار در ادامه‌ی زندگی ما حرکت ایجاد می‌کند و موفقیت یا عدم موفقیت ما را به دنبال دارد. هاردی به موفقیت‌های آنی و یک‌شبه باور ندارد و معتقد است اگر هم کسی یک‌شبه به جایی برسد، یک‌شبه هم به اصطلاح ما از عرش به فرش می‌افتد. او بر تلاش مستمر و صبر برای حاصل شدن نتیجه تأکید می‌کند، حتی در مثالی برای کم کردن وزن برنامه‌ی ۲ ساله می‌دهد و می‌گوید که نمی‌توان انتظار داشت که یک‌باره و در طی دو ماه کاهش وزن فاحشی ببینیم.
موفقیت در نظر هاردی در نتیجه‌ی تلاش منظم و برنامه‌ریزی و کارهای پیوسته صورت می‌گیرد. فردِ موفق کسی است که خود را آماده می‌کند، مهارت یاد می‌گیرد، ارتباطاتش را توسعه می‌دهد و نتیجه‌ی همه‌ی این تلاش‌های پی در پی را به مرور مشاهده می‌کند. نمی‌توان فقط در حالت منفعل باقی ماند و انتظار تغییرات شگفت‌انگیز داشت.
هاردی ادّعای بزرگی را در  کتاب اثر مرکب دارد و آن این است که هر کسی با خواندن این کتاب می‌تواند موفق باشد. این ادّعا البته دور از واقعیت هم نیست، چرا که کتاب اثر مرکب در واقع عصاره و جان مایه‌ی همه‌ی کتاب‌هایی است که پیرامون موضوع موفقیت و رسیدن به پله‌های بلند پول و قدرت نوشته شده‌اند. فلسفه و فکری که پشت آن است جنبه‌ی عملی و منطقی دارد و به خوانندگانش یادآوری می‌کند که تا چه حدّ دریافتن لحظه‌های زندگی مهم است. همین لحظه‌ی ساده‌ای که ممکن است بدون توجه از کنارش عبور کنیم و آن را به بطالت و بدون فکر پشت سر بگذاریم، برای کسی که از آن به بهترین شکل بهره می‌برد و آن را پُر بار می‌کند، در حکم سکه‌هایی است که یکی یکی جمع می‌کند و او را به ثروتی کلان می‌رساند.
موضوع(ها):
موفقیت
رهبری
خودیاری

باز هم یادآوری می‌کنیم که دقت کنید! با خرید و نگهداری این کتاب در کتابخانه خود هیچ معجزه‌ای اتفاق نخواهد افتاد. باید به گام‌های کوچک زندگی ایمان داشته باشید و به این باور برسید که موفقیت در یک شب، یک روز و یک ماه به دست نمی‌آید! معجزه با دستان خودتان اتفاق خواهد افتاد. درک اثر مرکب شما را از انتظار کسب «نتایج سریع» رها خواهد کرد. این باور که موفقیت باید به همان سرعتی باشد که فست فود آماده می‌شود، لیوان آب سرکشیده می‌شود، پیامک ها در چند ثانیه می‌رسد. این طرز فکر را رها کنید.

حقیقت این است که شما تنها داستان موفقیت یک برنده را می‌خوانید، اما از میلیون‌ها بازنده سخنی نمی‌شنوید. روان شناس دانشگاه هاروارد، استاد نیل گیلبرت می‌گوید: اگر به بازندگان قرعه کشی‌ها ۳۰ ثانیه زمان داده شود که در تلویزیون اعلام کنند «من برنده نشدم»، حدود ۹ سال طول خواهد کشید تا تمام بازندگان یک مسابقه این جمله را بیان کنند.

همانقدر که درک این مسئله مهم است که موفقیت آسان نیست، درک این نیز مهم است که هر تصمیمی هر چند بی‌اهمیت و ناچیز مسیر زندگی شما را تغییر می‌دهد، باید اهمیت این جمله را درک کنید، زندگی مجموعه‌ای از انتخاب‌های شماست. در یک غیبت شرکت می‌کنید یا نه، با چه کسی وقت می‌گذرانید، با چه کسی ازدواج می‌کنید، امروز نهار رژیم خودتان را می‌شکنید، قرارتان را به روز دیگری موکول می‌کنید، هر تصمیمی تکرار می‌کنم هر تصمیمی تاثیرگذار است. «دارن هاردی» درباره تصمیمات آگاهانه در کتاب توضیحات کاملی داده. اینکه چگونه می توان این آگاهی را در راستای هدف‌هایتان برنامه‌ریزی کنید.

  • نام اثر : اثر مرکب
  • نویسنده : دارن هاردی
  • موضوع : دستورالعملی شگفت انگیز برای تحول در کار و زندگی ، موفقیت مالی
  • گروه سنی : همه گروه مخصوصا کارآفرینان