کتاب فصل های زندگی جیم ران

کتاب فصل های زندگی جیم ران، سالهاست که به عنوان تأثیرگذارترین متفکر زمان ما، مورد احترام است. وی پرورش‌دهنده و انگیزه‌دهندۀ یک نسل کامل از مربیان رشد شخصی، و نیز صدها مدیر از شرکت‌های برتر آمریکا است.

فصل‌های زندگی نگاهی است اجمالی به عمق شخصیت جیم ران. توانایی وی در بیداری دوباره‌ی روح خفته‌ی درون ما، در این زمانه‌ی تغییر و پرفراز و نشیب، نعمت بزرگی برای ما محسوب می‌شود. اثر حاضر نخستین، کتاب  جیم‌ران است، ولی مطمئناً آخرین نخواهد بود. همکاری بنده با وی در تهیه‌ی این کتاب من را به این نتیجه رساند که دنیا باید از این مرد بیشتر بداند. نظرات او درباره‌ی اهداف، رشد شخصی، مهارت‌های رهبری، و ارزش ارتباطات مؤثر در تمام بخش‌های آموزشی، دولتی و تجاری مورد نیاز است. جیم‌ران می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی خانوادگی بی‌اندازه یاری‌دهنده باشد.

این کتاب چکیده‌ای از ایده‌ها و مشاهداتی است که در طولِ چهار دهه به دست آمده است و تلاش دارد تا چشم‌اندازی از رویدادها، قصد، فرصت‌ها و چالش‌های زندگی را به تصویر بکشد. کتاب  فصل های زندگی به عنوانِ رساله‌ای شاملِ دستورالعملِ چگونگیِ موفقیت یا چگونگیِ اجتناب از شکست نوشته نشده است. اگر زندگی می‌توانست پاسخ‌هایی مشخص به چنین پرسش‌های کُهَنی بدهد، مطمئناً این کشف‌ها اکنون جزیی از تاریخ شده بود و هر کدام از ما در حالِ لذت بردن از موفقیت‌های‌مان، زندگی می‌کردیم. در واقع آن چیزی که برای شخصی فرمولِ موفقیت است، ممکن است دیگری را به بدبختی بکشاند. پروردگار مشخصاً هر کدام از ما را منحصربه‌فرد آفریده است و به همین سبب هر کدام از ما نسبت به چالش‌های زندگی پاسخی منحصربه‌فرد خواهیم داشت.

فصل های کتاب فصل های زندگی

۱. انضباط را معادلِ واژه ی discipline آورده ایم که این واژه جایگاهِ خاصی در ادبیات و شیوه ی تفکر جیم ران دارد و این مفاهیم را در بر می گیرد: یادگیری و به کارگیریِ الگوهای رفتاریِ قابلِ قبول؛ قابلیتِ داشتنِ رفتارِ کنترل شده و آرام حتی در شرایطِ سخت و پرفشار؛ کنترلِ آگاهانه ی سبکِ زندگی به طوری که کنترلِ ذهنی کامل برخود داشته باشیم تا بتوانیم خُلق و خویمان را متناسب با شرایط، جهت داده و تغییر دهیم.-م.
۲. اگر فقیر به دنیا آمده اید، تقصیرِ شما نیست، ولی اگر در فقر بمیرید، شما مقصر خواهید بود. « بیل گِیتس » -م.
۳. آبراهام لینکُلن ( ۱۸۰۹-۱۸۶۵م. ) : شانزدهمین رییس جمهور ایالات متحده از ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵م. که باعثِ لغوِ قانونِ برده داری در ایالات متحده شد. وی در خانواده ای فقیر پا به دنیا گذاشت و در طول زندگی اش با ناکامی های فراوانی مواجه شد به طوری که هشت بار در انتخاباتِ مختلفی شکست خورد و دو بار هم در تجارت ناکام ماند ولی هرگز تسلیمِ شرایط نشد و به یکی از بزرگ ترین روسای جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شد.-م.
۴. این مطلب یادآور این ضرب المثل معروف فارسی می باشد: « جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت نبود؟ » -م.
۵. این مطلب یادآور این شعر مولوی است: « ای برادر تو همان اندیشه ای، مابقی تو استخوان و ریشه ای. » -م.
۶. لین یوتانگ ( ۱۸۹۵-۱۹۷۶م. ) نویسنده و زبان شناس چینی که توصیفِ او درباره ی پاییز، یادآورِ این عبارتِ فارسی است: « پاییز، بهارِ عارفان است. » -م.
۷. هِنری لانگ فِلو ( ۱۸۰۷-۱۸۸۲م. ) یکی از مشهورترین شاعرانِ آمریکایی در عصرِ خودش.-م.
۸. میکل آنژ ( ۱۴۷۵-۱۵۶۴م. ) نقاش، مجسمه ساز، معمار و شاعر ایتالیایی.-م.
۹. رادمَن اِدوارد سِرلینگ ( ۱۹۲۴-۱۹۷۵م. ) فیلمنامه نویس، نمایش نامه نویس، تهیه کننده و راوی آمریکایی.-م.
۱۰. والت دیزنی ( ۱۹۰۱-۱۹۶۶م. ) هنرمندِ کارتون سازِ آمریکایی و تهیه کننده ی فیلم های انیمیشن.-م.

  • نام اثر : فصل های زندگی
  • نویسنده : جیم ران
  • موضوع : چگونه در هر وضعیتی در زندگی موفق باشید.
  • گروه سنی :همه گروه سنی به خصوص مدیران و کارآفرینان
  • ترتیب کتاب ها :کتاب سوم جیم ران